Gimnàstica als Jocs Europeus de 2015
Tipus | esport en una competició multiesportiva |
---|---|
Esport | gimnàstica |
Organitzador | Comitès Olímpics Europeus |
Part de | Jocs Europeus de 2015 |
Nombre de participants | 446 |
Localització i Dates | |
Localització | National Gymnastics Arena (en) (Bakú) 40° 25′ N, 49° 55′ E / 40.42°N,49.92°E / 40.42; 49.92 |
Data | 2015 |
gymnastics at the 2019 European Games (en) → |
Les proves de Gimnàstica als Jocs Europeus de 2015 es disputaran del 13 al 28 de juny al National Gymnastics Arena. Es duran a terme proves de gimnàstica aeròbica, acrobàtica artística, rítmica i trampolí, fent un total de 5 disciplines diferents.
Classificació
País | Acrobàtica | Aeròbica | Artística | Rítmica | Trampolí | Total | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Parella | Grups | Parelles | Grups | Maculí | Femení | Individual | Grup | Masculí | Femení | ||
Armènia | 1 | 1 | |||||||||
Àustria | 3 | 3 | 2 | 8 | |||||||
Azerbaidjan | 2 | 3 | 1 | 5 | 3 | 3 | 2 | 6 | 2 | 2 | 29 |
Belarús | 2 | 3 | 3 | 3 | 1 | 2 | 2 | 16 | |||
Bèlgica | 2 | 3 | 3 | 3 | 1 | 12 | |||||
Bulgària | 2 | 3 | 3 | 2 | 6 | 1 | 17 | ||||
Croàcia | 1 | 3 | 4 | ||||||||
Xipre | 1 | 1 | 2 | ||||||||
Txèquia | 5 | 3 | 3 | 1 | 12 | ||||||
Dinamarca | 1 | 3 | 4 | ||||||||
Finlàndia | 5 | 3 | 1 | 1 | 6 | 16 | |||||
França | 2 | 3 | 1 | 5 | 3 | 3 | 1 | 6 | 2 | 2 | 28 |
Geòrgia | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 | ||||||
Alemanya | 2 | 3 | 2 | 3 | 3 | 6 | 2 | 2 | 23 | ||
Regne Unit | 2 | 3 | 5 | 3 | 3 | 1 | 2 | 19 | |||
Grècia | 3 | 3 | 1 | 6 | 2 | 15 | |||||
Hongria | 1 | 5 | 3 | 3 | 1 | 13 | |||||
Islàndia | 1 | 3 | 4 | ||||||||
Irlanda | 3 | 3 | 6 | ||||||||
Israel | 3 | 1 | 2 | 6 | 12 | ||||||
Itàlia | 1 | 5 | 3 | 3 | 1 | 6 | 1 | 20 | |||
Letònia | 3 | 3 | 1 | 7 | |||||||
Lituània | 1 | 1 | 2 | ||||||||
Luxemburg | 1 | 1 | |||||||||
Macedònia del Nord | 1 | 1 | |||||||||
Mònaco | 1 | 1 | |||||||||
Països Baixos | 3 | 3 | 1 | 2 | 9 | ||||||
Noruega | 3 | 3 | 6 | ||||||||
Polònia | 2 | 3 | 3 | 3 | 2 | 13 | |||||
Portugal | 2 | 3 | 2 | 3 | 1 | 2 | 2 | 15 | |||
Romania | 1 | 5 | 3 | 3 | 1 | 13 | |||||
Rússia | 2 | 3 | 1 | 5 | 3 | 3 | 1 | 6 | 2 | 2 | 28 |
Sèrbia | 3 | 1 | 4 | ||||||||
Eslovàquia | 1 | 1 | 2 | ||||||||
Eslovènia | 1 | 1 | 2 | ||||||||
Espanya | 1 | 5 | 3 | 3 | 1 | 6 | 1 | 20 | |||
Suècia | 1 | 3 | 2 | 6 | |||||||
Suïssa | 3 | 3 | 6 | 2 | 1 | 15 | |||||
Turquia | 3 | 1 | 4 | ||||||||
Ucraïna | 2 | 3 | 1 | 5 | 3 | 3 | 1 | 6 | 2 | 2 | 28 |
40 CONs | 22 | 33 | 12 | 55 | 90 | 89 | 20 | 72 | 24 | 24 | 347 |
Medallistes
Gimnàstica Acrobàtica
Les proves es disputaren entre el dia 17 i 21 de juny[1]
Femení
Event | Or | Plata | Bronze |
Complet | Bèlgica Kaat Dumarey Julie Van Gelder Ineke Van Schoor | Rússia Valeriia Belkina Yulia Nikitina Zhanna Parkhometc | Belarús Katsiaryna Barysevich Veranika Nabokina Karina Sandovich |
Equilibri | Bèlgica Kaat Dumarey Julie Van Gelder Ineke Van Schoor | Rússia Valeriia Belkina Yulia Nikitina Zhanna Parkhometc | Belarús Katsiaryna Barysevich Veranika Nabokina Karina Sandovich |
Dinàmic | Bèlgica Kaat Dumarey Julie Van Gelder Ineke Van Schoor | Rússia Valeriia Belkina Yulia Nikitina Zhanna Parkhometc | Belarús Katsiaryna Barysevich Veranika Nabokina Karina Sandovich |
Parelles mixtes
Event | Or | Plata | Bronze |
Complet | Rússia Marina Chernova Georgy Pataraya | Bèlgica Yana Vastavel Solano Cassamajor | Regne Unit Hannah Baughn Ryan Bartlett |
Equilibri | Rússia Marina Chernova Georgy Pataraya | Bèlgica Yana Vastavel Solano Cassamajor | Regne Unit Hannah Baughn Ryan Bartlett |
Dinàmic | Rússia Marina Chernova Georgy Pataraya | Bèlgica Yana Vastavel Solano Cassamajor | Regne Unit Hannah Baughn Ryan Bartlett |
Gimnàstica Aeròbica
Les proves se celebraren entre el 17 i el 21 de juny [2]
Event | Or | Plata | Bronze |
Parelles mixtes | Espanya Sara Moreno Vicente Lli | Itàlia Michela Castoldi Davide Donati | Rússia Dukhik Dzhanazian Denis Soloev |
Grup mixt | Hongria Panna Szollosi Dora Lendvay Dora Hegyi Balazs Farkas Daniel Bali | Romania Lavinia Panaete Bianca Gorgovan Dacian Barna Daniel Bocser Lucian Savulescu | Espanya Belen Guillemot Aranzazu Martínez Sara Moreno Vicente Lli Pedro Moreno |
Gimnàstica Artística
Les proves es disputaren entre el 13 i el 20 de juny[3]
Masculí
Event | Or | Plata | Bronze |
Equip Complet | Rússia David Belyavskiy Nikita Ignatyev Nikolai Kuksenkov | Ucraïna Igor Radivilov Oleg Verniaiev Mykyta Yermak | Azerbaidjan Petro Pakhnyuk Oleg Stepko Eldar Safarov |
Individual Complet | Ucraïna Oleg Verniaiev | Azerbaidjan Oleg Stepko | Rússia Nikita Ignatyev |
Terra | Espanya Rayderley Zapata | Alemanya Fabian Hambüchen | Rússia David Belyavskiy |
Cavall amb arcs | Eslovènia Sašo Bertoncelj | Azerbaidjan Oleg Stepko | Regne Unit Brinn Bevan |
Anelles | Grècia Eleftherios Petrounias | Rússia Nikita Ignatyev | Turquia İbrahim Çolak |
Poltre | Ucraïna Oleg Verniaiev | Països Baixos Casimir Schmidt | Azerbaidjan Oleg Stepko |
Barres paraleles | Azerbaidjan Oleg Stepko | Rússia David Belyavskiy | Romania Marius Berbecar |
Barra fixa | Alemanya Fabian Hambüchen | Grècia Vlasios Maras | Rússia Nikita Ignatyev |
Femení
Event | Or | Plata | Bronze |
Equip Complet | Rússia Aliya Mustafina Viktoria Komova Seda Tutkhalyan | Alemanya Elisabeth Seitz Sophie Scheder Leah Griesser | Països Baixos Céline van Gerner Lieke Wevers Lisa Top |
Individual Complet | Rússia Aliya Mustafina | Suïssa Giulia Steingruber | Països Baixos Lieke Wevers |
Poltre | Suïssa Giulia Steingruber | Rússia Seda Tutkhalyan | Països Baixos Lisa Top |
Barres asimètriques | Rússia Aliya Mustafina | Alemanya Sophie Scheder | Romania Andreea Iridon |
Barra d'equilibri | Països Baixos Lieke Wevers | Romania Andreea Iridon | Suïssa Giulia Steingruber |
Terra | Suïssa Giulia Steingruber | Rússia Aliya Mustafina | Països Baixos Lieke Wevers |
Gimnàstica Rítmica
Les proves es disputaren entre el 17 i el 21 de juny[4]
Individual
Event | Or | Plata | Bronze |
Complet | Rússia Yana Kudryavtseva | Rússia Margarita Mamun | Belarús Melitina Staniouta |
Cercle | Rússia Margarita Mamun | Belarús Melitina Staniouta | Israel Neta Rivkin |
Pilota | Rússia Yana Kudryavtseva | Ucraïna Ganna Rizatdinova | Belarús Melitina Staniouta |
Maces | Rússia Yana Kudryavtseva | Ucraïna Ganna Rizatdinova | Belarús Melitina Staniouta |
Cinta | Rússia Yana Kudryavtseva | Azerbaidjan Marina Durunda | Geòrgia Salomé Pazhava |
Grup
Event | Or | Plata | Bronze |
Complet | Rússia Diana Borisova Daria Kleshcheva Anastasia Maksimova Anastasiia Tatareva Maria Tolkacheva Sofya Skomorokh | Israel Yuval Filo Alona Koshevatskiy Ekaterrina Levina Karina Lykhvar Ida Mayrin | Belarús Ksenya Cheldishkina Maria Kadobina Aliaksandra Narkevich Valeriya Pischelina Arina Tsitsilina Hanna Dudzenkova |
Cintes | Rússia Diana Borisova Anastasia Maksimova Anastasiia Tatareva Maria Tolkacheva Sofya Skomorokh | Ucraïna Olena Dmytrash Yevgeniya Gomon Oleksandra Gridasova Valeriia Gudym Anastasiya Voznyak | Israel Yuval Filo Alona Koshevatskiy Ekaterrina Levina Karina Lykhvar Ida Mayrin |
5 Maces i 2 Cercles | Belarús Ksenya Cheldishkina Maria Kadobina Valeriya Pischelina Arina Tsitsilina Hanna Dudzenkova | Israel Yuval Filo Alona Koshevatskiy Ekaterrina Levina Karina Lykhvar Ida Mayrin | Ucraïna Olena Dmytrash Yevgeniya Gomon Oleksandra Gridasova Valeriia Gudym Anastasiya Voznyak |
Trampolí
Les proves es disputaren entre el 17 i el 21 de juny [5]
Event | Or | Plata | Bronze |
Individual masculí | Rússia Dmitry Ushakov | Belarús Uladzislau Hancharou | Azerbaidjan Ilya Grishunin |
Sincronitzat masculí | Rússia Dmitry Ushakov Mikhail Melnik | Belarús Uladzislau Hancharou Mikalai Kazak | Alemanya Martin Gromowski Kyrylo Sonn |
Individual femení | Rússia Yana Pavlova | Regne Unit Katherine Driscoll | Belarús Hanna Harchonak |
Sincronitzat femení | Rússia Yana Pavlova Anna Kornetskaya | França Marine Jurbert Joëlle Vallez | Portugal Beatriz Martins Ana Rente |
Medaller
Posició | País | Or | Plata | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Rússia | 18 | 8 | 4 | 30 |
2 | Bèlgica | 3 | 3 | 0 | 6 |
3 | Ucraïna | 2 | 4 | 1 | 7 |
4 | Suïssa | 2 | 1 | 1 | 4 |
5 | Espanya | 2 | 0 | 1 | 3 |
6 | Belarús | 1 | 3 | 8 | 12 |
7 | Azerbaidjan | 1 | 3 | 3 | 7 |
8 | Alemanya | 1 | 3 | 1 | 5 |
9 | Països Baixos | 1 | 1 | 4 | 6 |
10 | Grècia | 1 | 1 | 0 | 2 |
11 | Hongria | 1 | 0 | 0 | 1 |
Eslovènia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
13 | Israel | 0 | 2 | 2 | 4 |
Romania | 0 | 2 | 2 | 4 | |
15 | Regne Unit | 0 | 1 | 4 | 5 |
16 | França | 0 | 1 | 0 | 1 |
Itàlia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
18 | Geòrgia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Portugal | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Turquia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Total | 34 | 34 | 34 | 102 |
Referències
- ↑ [enllaç sense format] http://www.baku2015.com/gymnastics-acrobatic/index.html Arxivat 2015-06-24 a Wayback Machine.
- ↑ [enllaç sense format] http://www.baku2015.com/gymnastics-aerobic/index.html Arxivat 2015-06-24 a Wayback Machine.
- ↑ [enllaç sense format] http://www.baku2015.com/gymnastics-artistic/index.html Arxivat 2015-06-17 a Wayback Machine.
- ↑ [enllaç sense format] http://www.baku2015.com/gymnastics-rhythmic/index.html Arxivat 2015-06-22 a Wayback Machine.
- ↑ [enllaç sense format] http://www.baku2015.com/gymnastics-trampoline/index.html Arxivat 2015-06-24 a Wayback Machine.