Plavání na Letních olympijských hrách 2020
Plavání na Letních olympijských hrách 2020 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Základní údaje | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Pořadatel | Mezinárodní plavecká federace Mezinárodní olympijský výbor | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Dějiště | Japonsko Japonsko Tokyo Aquatics Centre [1] | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Datum | 24. července – 1. srpna 2021 (bazén) 4.–5. srpna 2021 (otevřená voda) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Soutěže | 37 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Startující | 1000 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Soutěže | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Plavání na Letních olympijských hrách 2020 v Tokiu se konalo od 24. července do 1. srpna 2021 (bazén), 4. srpna do 5. srpna 2021 (otevřená voda). Všechny bazénové disciplíny byly pořádány v Olympijském vodním centru.
Závodní tratě
Do programu Her bylo zařazeno celkem 37 plaveckých disciplín.
- 50 m, 100 m, 200 m, 400 m, 800 m a 1500 m volný způsob
- 100 m a 200 m znak
- 100 m a 200 m prsa
- 100 m a 200 m motýl
- 200 m a 400 m polohový závod
- 10 km dálkové plavání
- štafety na 4×100 m a 4×200 m volný způsob a 4×100 m polohový závod
- smíšená štafeta na 4×100 m polohový závod
Medailisté
Muži
Kategorie | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
50 m volný způsob | Caeleb Dressel Spojené státy americké (USA) 21.07 | Florent Manaudou Francie (FRA) 21.55 | Bruno Fratus Brazílie (BRA) 21.57 |
100 m volný způsob | Caeleb Dressel Spojené státy americké (USA) 47.02 | Kyle Chalmers Austrálie (AUS) 47.08 | Kliment Kolesnikov Sportovci ROV (ROC) 47.44 |
200 m volný způsob | Thomas Dean Velká Británie (GBR) 1:44.22 | Duncan Scott Velká Británie (GBR) 1:44.26 | Fernando Scheffer Brazílie (BRA) 1:44.66 |
400 m volný způsob | Ahmed Hafnaoui Tunisko (TUN) 3:43.36 | Jack McLoughlin Austrálie (AUS) 3:43.52 | Kieran Smith Spojené státy americké (USA) 3:43.94 |
800 m volný způsob | Robert Finke Spojené státy americké (USA) 7:41.87 | Gregorio Paltrinieri Itálie (ITA) 7:42.11 | Mykhailo Romanchuk Ukrajina (UKR) 7:42.33 |
1500 m volný způsob | Robert Finke Spojené státy americké (USA) 14:39.65 | Mykhailo Romanchuk Ukrajina (UKR) 14:40.66 | Florian Wellbrock Německo (GER) 14:40.91 |
100 m znak | Jevgenij Rylov Sportovci ROV (ROC) 51.98 ER | Kliment Kolesnikov Sportovci ROV (ROC) 52.00 | Ryan Murphy Spojené státy americké (USA) 52.19 |
200 m znak | Jevgenij Rylov Sportovci ROV (ROC) 1:53.27 | Ryan Murphy Spojené státy americké (USA) 1:54.15 | Luke Greenbank Velká Británie (GBR) 1:54.72 |
100 m prsa | Adam Peaty Velká Británie (GBR) 57.37 | Arno Kamminga Nizozemsko (NED) 58.00 | Nicolò Martinenghi Itálie (ITA) 58.33 |
200 m prsa | Zac Stubblety-Cook Austrálie (AUS) 2:06.38 | Arno Kamminga Nizozemsko (NED) 2:07.01 | Matti Mattsson Finsko (FIN) 2:07.13 |
100 m motýlek | Caeleb Dressel Spojené státy americké (USA) 49.45 | Kristóf Milák Maďarsko (HUN) 49.68 ER | Noè Ponti Švýcarsko (SUI) 50.74 |
200 m motýlek | Kristóf Milák Maďarsko (HUN) 1:51.25 | Tomoru Honda Japonsko (JPN) 1:53.73 | Federico Burdisso Itálie (ITA) 1:54.45 |
200 m polohový závod | Wang Shun Čína (CHN) 1:55.00 | Duncan Scott Velká Británie (GBR) 1:55.28 | Jérémy Desplanches Švýcarsko (SUI) 1:56.17 |
400 m polohový závod | Chase Kalisz Spojené státy americké (USA) 4:09.42 | Jay Litherland Spojené státy americké (USA) 4:10.28 | Brendon Smith Austrálie (AUS) 4:10.38 |
4×100 m volný způsob | Spojené státy americké Caeleb Dressel (47.26) Blake Pieroni (47.58) Bowe Becker (47.44) Zach Apple (46.69) Brooks Curry (rozplavba) 3:08.97 | Itálie Alessandro Miressi (47.72) Thomas Ceccon (47.45) Lorenzo Zazzeri (47.31) Manuel Frigo (47.63) Santo Condorelli (rozplavba) 3:10.11 | Austrálie Matthew Temple (48.07) Zac Incerti (47.55) Alexander Graham (48.16) Kyle Chalmers (46.44) Cameron McEvoy (rozplavba) 3:10.22 |
4×200 m volný způsob | Velká Británie Thomas Dean (1:45.72) James Guy (1:44.40) Matthew Richards (1:45.01) Duncan Scott (1:43.45) Calum Jarvis(rozplavba) 6:58.58 ER | Sportovci ROV Martin Maljutin (1:45.69) Ivan Girev (1:45.63) Jevgenij Rylov (1:45.26) Michail Dovgaljuk (1:45.23) Alexandr Krasnych (rozplavba) Michail Vekoviščev (rozplavba) 7:01.81 | Austrálie Alexander Graham (1:46.00) Kyle Chalmers (1:45.35) Zac Incerti (1:45.75) Thomas Neill (1:44.74) Mack Horton (rozplavba) Elijah Winnington(rozplavba) 7:01.84 |
4×100 m polohový závod | Spojené státy americké Ryan Murphy (52.31) Michael Andrew (58.49) Caeleb Dressel (49.03) Zach Apple (46.95) Hunter Armstrong (rozplavba) Andrew Wilson (rozplavba) Tom Shields (rozplavba) Blake Pieroni (rozplavba) 3:26.78 | Velká Británie Luke Greenbank (53.63) Adam Peaty (56.53) James Guy (50.27) Duncan Scott (47.08) James Wilby (rozplavba) 3:27.51 ER | Itálie Thomas Ceccon (52.52) Nicolò Martinenghi (58.11) Federico Burdisso (51.07) Alessandro Miressi (47.47) 3:29.17 |
10 km maratón | Florian Wellbrock Německo (GER) 1:48:33.7 | Kristóf Rasovszky Maďarsko (HUN) 1:48:59.0 | Gregorio Paltrinieri Itálie (ITA) 1:49:01.1 |
Ženy
Kategorie | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
50 m volný způsob | Emma McKeonová Austrálie (AUS) 23.81 | Sarah Sjöströmová Švédsko (SWE) 24.07 | Pernille Blume Dánsko (DEN) 24.21 |
100 m volný způsob | Emma McKeonová Austrálie (AUS) 51.96 | Siobhán Haugheyová Hongkong (HKG) 52.27 | Cate Campbellová Austrálie (AUS) 52.52 |
200 m volný způsob | Ariarne Titmusová Austrálie (AUS) 1:53.50 | Siobhán Haugheyová Hongkong (HKG) 1:53.92 | Penny Oleksiaková Kanada (CAN) 1:54.70 |
400 m volný způsob | Ariarne Titmusová Austrálie (AUS) 3:56.69 | Katie Ledecká Spojené státy americké (USA) 3:57.36 | Li Bingjie Čína (CHN) 4:01.08 |
800 m volný způsob | Katie Ledecká Spojené státy americké (USA) 8:12.57 | Ariarne Titmusová Austrálie (AUS) 8:13.83 | Simona Quadarellaová Itálie (ITA) 8:18.35 |
1500 m volný způsob | Katie Ledecká Spojené státy americké (USA) 15:37.34 | Erica Sullivanová Spojené státy americké (USA) 15:41.41 | Sarah Köhlerová Německo (GER) 15:42.91 |
100 m znak | Kaylee McKeownová Austrálie (AUS) 57.47 | Kylie Masseová Kanada (CAN) 57.72 | Regan Smithová Spojené státy americké (USA) 58.05 |
200 m znak | Kaylee McKeownová Austrálie (AUS) 2:04.68 | Kylie Masseová Kanada (CAN) 2:05.42 | Emily Seebohmová Austrálie (AUS) 2:06.17 |
100 m prsa | Lydia Jacobyová Spojené státy americké (USA) 1:04.95 | Tatjana Schoenmakerová Jihoafrická republika (RSA) 1:05.22 | Lilly Kingová Spojené státy americké (USA) 1:05.54 |
200 m prsa | Tatjana Schoenmakerová Jihoafrická republika (RSA) 2:18.95 | Lilly Kingová Spojené státy americké (USA) 2:19.92 | Annie Lazorová Spojené státy americké (USA) 2:20.84 |
100 m motýlek | Maggie Mac Neilová Kanada (CAN) 55.59 | Zhang Yufei Čína (CHN) 55.64 | Emma McKeonová Austrálie (AUS) 55.72 |
200 m motýlek | Zhang Yufei Čína (CHN) 2:03.86 | Regan Smithová Spojené státy americké (USA) 2:05.30 | Hali Flickingerová Spojené státy americké (USA) 2:05.65 |
200 m polohový závod | Yui Ohashiová Japonsko (JPN) 2:08.52 | Alexandra Walsh Spojené státy americké (USA) 2:08.65 | Kate Douglass Spojené státy americké (USA) 2:09.04 |
400 m polohový závod | Yui Ohashiová Japonsko (JPN) 4:32.08 | Emma Weyantová Spojené státy americké (USA) 4:32.76 | Hali Flickingerová Spojené státy americké (USA) 4:34.90 |
4×100 m volný způsob | Austrálie Bronte Campbellová (53.01) Meg Harrisová (53.09) Emma McKeonová (51.35) Cate Campbellová (52.24) Mollie O'Callaghanová (rozplavba) Madison Wilsonová (rozplavba) 3:29.69 | Kanada Kayla Sanchezová (53.42) Maggie Mac Neilová (53.47) Rebecca Smithová (53.63) Penny Oleksiaková (52.26) Taylor Rucková (rozplavba) 3:32.78 | Spojené státy americké Erika Brownová (54.02) Abbey Weitzeilová (52.68) Natalie Hindsová (53.15) Simone Manuelová (52.96) Catie DeLoofová (rozplavba) Allison Schmittová (rozplavba) Olivia Smoligaová (rozplavba) 3:32.81 |
4×200 m volný způsob | Čína Yang Junxuan (1:54.37) Tang Muhan (1:55.00) Zhang Yufei (1:55.66) Li Bingjie (1:55.30) Dong Jie (rozplavba) Zhang Yifan (rozplavba) 7:40.33 | Spojené státy americké Allison Schmittová (1:56.34) Paige Maddenová (1:55.25) Katie McLaughlinová (1:55.38) Katie Ledecká (1:53.76) Brooke Fordeová (rozplavba) Bella Simsová (rozplavba) 7:40.73 | Austrálie Ariarne Titmusová (1:54.51) Emma McKeonová (1:55.31) Madison Wilsonová (1:55.62) Leah Nealeová (1:55.85) Tamsin Cooková (rozplavba) Meg Harrisová (rozplavba) Mollie O'Callaghanová (rozplavba) Brianna Throssellová (rozplavba) 7:41.29 |
4×100 m polohový závod | Austrálie Kaylee McKeownová (58.01) Chelsea Hodgesová (1:05.57) Emma McKeonová (55.91) Cate Campbellová (52.11) Emily Seebohmová (rozplavba) Brianna Throssellová (rozplavba) Mollie O'Callaghanová (rozplavba) 3:51.60 | Spojené státy americké Regan Smithová (58.05) Lydia Jacobyová (1:05.03) Torri Huskeová (56.16) Abbey Weitzeilová (52.49) Rhyan Whiteová (rozplavba) Lilly Kingová (rozplavba)} Claire Curzanová (rozplavba)} Erika Brownová (rozplavba) 3:51.73 | Kanada Kylie Masseová (57.90) Sydney Pickremová (1:07.17) Maggie Mac Neilová (55.27) Penny Oleksiaková (52.26) Taylor Rucková (rozplavba) Kayla Sanchezová (rozplavba) 3:52.60 |
10 km maratón | Ana Marcela Cunhaová Brazílie (BRA) 1:59:30.8 | Sharon van Rouwendaalová Nizozemsko (NED) 1:59:31.7 | Kareena Leeová Austrálie (AUS) 1:59:32.5 |
Mix
Kategorie | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
4 × 100 m polohový závod | Velká Británie Kathleen Dawsonová (58.80) Adam Peaty (56.78) James Guy (50.00) Anna Hopkinová (52.00) Freya Anderson (rozplavba) celkový čas 3:37.58 | Čína Xu Jiayu (52.56) Yan Zibei (58.11) Zhang Yufei (55.48) Yang Junxuan (52.71) celkový čas 3:38.86 | Austrálie Kaylee McKeown (58.14) Zac Stubblety-Cook (58.82) Matthew Temple (50.26) Emma McKeon (51.76) Isaac Cooper (rozplavba) Brianna Throssell (rozplavba) Bronte Campbell (rozplavba) celkový čas 3:38.95 |
Přehled medailí
Pořadí | Země | Zlato | Stříbro | Bronz | Celkově |
---|---|---|---|---|---|
1 | Spojené státy americké | 11 | 10 | 9 | 30 |
2 | Austrálie | 9 | 3 | 9 | 21 |
3 | Velká Británie | 4 | 3 | 1 | 8 |
4 | Čína | 3 | 2 | 1 | 6 |
5 | Sportovci ROV | 2 | 2 | 1 | 5 |
6 | Japonsko | 2 | 1 | 0 | 3 |
7 | Kanada | 1 | 3 | 2 | 6 |
8 | Maďarsko | 1 | 2 | 0 | 3 |
9 | Jihoafrická republika | 1 | 1 | 0 | 2 |
10 | Brazílie | 1 | 0 | 2 | 3 |
Německo | 1 | 0 | 2 | 3 | |
12 | Tunisko | 1 | 0 | 0 | 1 |
13 | Nizozemsko | 0 | 3 | 0 | 3 |
14 | Itálie | 0 | 2 | 5 | 7 |
15 | Hongkong | 0 | 2 | 0 | 2 |
16 | Ukrajina | 0 | 1 | 1 | 2 |
17 | Francie | 0 | 1 | 0 | 1 |
Švédsko | 0 | 1 | 0 | 1 | |
19 | Švýcarsko | 0 | 0 | 2 | 2 |
20 | Dánsko | 0 | 0 | 1 | 1 |
Finsko | 0 | 0 | 1 | 1 | |
celkem | 37 | 37 | 37 | 111 |
Reference
- ↑ https://www.idnes.cz/oh/databanka/tokyo-aquatics-centre.Upla53738
Sporty na Letních olympijských hrách 2020 v Tokiu | |
---|---|
Atletika • Badminton • Baseball • Basketbal • Box • Cyklistika • Fotbal • Golf • Sportovní gymnastika • Moderní gymnastika • Skoky na trampolíně • Házená • Jachting • Jezdectví • Judo • Kanoistika • Karate • Lukostřelba • Moderní pětiboj • Plavání • Plážový volejbal • Pozemní hokej • Ragby • Skateboarding • Softball • Skoky do vody • Sportovní střelba • Stolní tenis • Sportovní lezení • Surfing • Synchronizované plavání • Šerm • Taekwondo • Tenis • Triatlon • Veslování • Vodní pólo • Volejbal • Vzpírání • Zápas |
Portály: Japonsko | Sport