2024 Little League World Series qualification |
---|
United States |
---|
Great Lakes winner | TBD |
---|
Metro winner | TBD |
---|
Mid-Atlantic winner | TBD |
---|
Midwest winner | TBD |
---|
Mountain winner | TBD |
---|
New England winner | TBD |
---|
Northwest winner | TBD |
---|
Southeast winner | TBD |
---|
Southwest winner | TBD |
---|
West winner | TBD |
---|
International |
---|
Asia-Pacific and Middle East winner | TBD |
---|
Australia winner | Sydney, New South Wales |
---|
Canada winner | TBD |
---|
Caribbean winner | TBD |
---|
Cuba winner | Santa Clara |
---|
Europe and Africa winner | TBD |
---|
Japan winner | TBD |
---|
Latin America winner | TBD |
---|
Mexico winner | TBD |
---|
Puerto Rico winner | TBD |
---|
Tournaments |
---|
|
Qualification for the 2024 Little League World Series will take place in ten United States regions and ten international regions from February through August 2024.[1]
United States
Great Lakes
The tournament will take place in Whitestown, Indiana from August 3–7.[2]
State | City | LL Organization | Record |
Illinois | | | |
Indiana | | | |
Kentucky | | | |
Michigan | | | |
Ohio | | | |
|
| | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| Upper round 1 | | | Upper round 2 | | | Upper final | | | Final |
|
| | August 4 – Game 3 | | |
|
| August 3 – Game 1 | Ohio | |
| | |
| Kentucky | | | | Game 1 winner | | | | August 5 – Game 6 |
| | | | |
| Michigan | | | | | Game 2 winner | |
| | | | | | |
| | August 3 – Game 2 | | | Game 3 winner | | | |
| | | | |
| Illinois | | |
| | | August 7 – Championship |
| Indiana | | | |
| | | Game 6 winner | |
| | | |
| | | Game 7 winner | |
| Lower round 1 | | | Lower round 2 | | | Lower final | | |
| |
| | | August 6 – Game 7 |
|
| August 5 – Game 5 | Game 6 loser | |
| | |
| August 4 – Game 4 | Game 3 loser | | | | Game 5 winner | | | |
| | | | |
| Game 1 loser | | | | Game 4 winner | | | | |
| | | | |
| Game 2 loser | | | | |
| | | | | | |
Metro
The tournament will take place in Bristol, Connecticut from August 3–9.[3]
State | City | LL Organization | Record |
Connecticut | | | |
New Jersey | | | |
New York | | | |
Rhode Island | | | |
| | | | | | | | | | |
| August 3 – Game 1 | | | | | |
|
| New Jersey | |
| August 5 – Game 4 |
| Connecticut | | |
| Game 1 winner | |
| August 3 – Game 2 |
| | Game 2 winner | | |
| New York | |
| | August 9 – Championship |
| Rhode Island | | |
| Game 4 winner | |
| |
| | Game 5 winner | |
|
| August 7 – Game 5 | |
| |
| Game 4 loser | |
| August 4 – Game 3 |
| | | Game 3 winner | | |
| Game 1 loser | |
| |
| Game 2 loser | | |
|
Mid-Atlantic
The tournament will take place in Bristol, Connecticut from August 4–9.[4]
State | City | LL Organization | Record |
Delaware | | | |
Maryland | | | |
Pennsylvania | | | |
Washington, D.C. | | |
| | | | | | | | | | |
| August 4 – Game 1 | | | | | |
|
| Delaware | |
| August 6 – Game 4 |
| Maryland | | |
| Game 1 winner | |
| August 4 – Game 2 |
| | Game 2 winner | | |
| Washington, D.C. | |
| | August 9 – Championship |
| Pennsylvania | | |
| Game 4 winner | |
| |
| | Game 5 winner | |
|
| August 8 – Game 5 | |
| |
| Game 4 loser | |
| August 5 – Game 3 |
| | | Game 3 winner | | |
| Game 1 loser | |
| |
| Game 2 loser | | |
|
Midwest
The tournament will take place in Whitestown, Indiana from August 2–9.[5]
|
| | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| Upper round 1 | | | Upper round 2 | | | Upper final | | | | | | Final |
|
| August 2 – Game 1 | | | |
|
| Nebraska | |
| | | August 3 – Game 5 |
| Missouri | | | |
| | | Game 1 winner | |
| August 2 – Game 2 | | | | |
| | | Game 2 winner | | | |
| Iowa | | | | | |
| | | | August 7 – Game 12 |
| Kansas | | | |
| | | Game 5 winner | | |
| August 2 – Game 3 | | | | | | | |
| | | Game 6 winner | | | | | | |
| South Dakota | | | | | | | | |
| | | August 3 – Game 6 | | |
| North Dakota | | | |
| | | Game 3 winner | |
| August 2 – Game 4 | | | | |
| | | Game 4 winner | | | |
| Wisconsin | | | | | | August 9 – Championship |
| | | |
| Minnesota | | | | Game 12 winner | |
| | | | | |
| | | | Game 13 winner | |
| | | | | | | | | |
| Lower round 1 | Lower round 2 | Lower round 3 | Lower final | |
|
| | August 5 – Game 9 | | |
|
| August 4 – Game 7 | Game 6 loser | | August 8 – Game 13 |
| | |
| Game 1 loser | | | | Game 7 winner | | | | August 6 – Game 11 | Game 12 loser | |
| | | | | | |
| Game 2 loser | | | | | Game 9 winner | | | | Game 11 winner | | | |
| | | | | | | | |
| | August 5 – Game 10 | | | Game 10 winner | | | | |
| | | | |
| August 4 – Game 8 | Game 5 loser | | |
| | |
| Game 3 loser | | | | Game 8 winner | | | |
| | | | |
| Game 4 loser | | | | |
| | | | | | | | |
Mountain
The tournament will take place in San Bernardino, California from August 3–9.[6]
|
| | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| Upper round 1 | | | Upper round 2 | | | Upper final | | | Final |
|
| | August 4 – Game 3 | | |
|
| August 3 – Game 1 | Colorado | |
| | |
| Montana | | | | Game 1 winner | | | | August 6 – Game 6 |
| | | | |
| Nevada | | | | | Game 2 winner | |
| | | | | | |
| | August 4 – Game 2 | | | Game 3 winner | | | |
| | | | |
| Wyoming | | |
| | | August 9 – Championship |
| Utah | | | |
| | | Game 6 winner | |
| | | |
| | | Game 7 winner | |
| Lower round 1 | | | Lower round 2 | | | Lower final | | |
| |
| | | August 8 – Game 7 |
|
| August 6 – Game 5 | Game 6 loser | |
| | |
| August 5 – Game 4 | Game 3 loser | | | | Game 5 winner | | | |
| | | | |
| Game 1 loser | | | | Game 4 winner | | | | |
| | | | |
| Game 2 loser | | | | |
| | | | | | |
New England
The tournament will take place in Bristol, Connecticut from August 3–8.[7]
| | | | | | | | | | |
| August 3 – Game 1 | | | | | |
|
| Vermont | |
| August 5 – Game 4 |
| Massachusetts | | |
| Game 1 winner | |
| August 3 – Game 2 |
| | Game 2 winner | | |
| New Hampshire | |
| | August 8 – Championship |
| Maine | | |
| Game 4 winner | |
| |
| | Game 5 winner | |
|
| August 7 – Game 5 | |
| |
| Game 4 loser | |
| August 4 – Game 3 |
| | | Game 3 winner | | |
| Game 1 loser | |
| |
| Game 2 loser | | |
|
Northwest
The tournament will take place in San Bernardino, California from August 3–8.[8]
| | | | | | | | | | |
| August 3 – Game 1 | | | | | |
|
| Idaho | |
| August 5 – Game 4 |
| Washington | | |
| Game 1 winner | |
| August 3 – Game 2 |
| | Game 2 winner | | |
| Oregon | |
| | August 8 – Championship |
| Alaska | | |
| Game 4 winner | |
| |
| | Game 5 winner | |
|
| August 7 – Game 5 | |
| |
| Game 4 loser | |
| August 5 – Game 3 |
| | | Game 3 winner | | |
| Game 1 loser | |
| |
| Game 2 loser | | |
|
Southeast
The tournament will take place in Warner Robins, Georgia from August 1–6.[9]
|
| | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| Upper round 1 | | | Upper round 2 | | | Upper final | | | | | | Final |
|
| August 1 – Game 1 | | | |
|
| North Carolina | |
| | | August 2 – Game 7 |
| Georgia | | | |
| | | Game 1 winner | |
| August 1 – Game 2 | | | | |
| | | Game 2 winner | | | |
| Florida | | | | | |
| | | | August 4 – Game 12 |
| South Carolina | | | |
| | | Game 7 winner | | |
| August 1 – Game 3 | | | | | | | |
| | | Game 8 winner | | | | | | |
| Virginia | | | | | | | | |
| | | August 2 – Game 8 | | |
| West Virginia | | | |
| | | Game 3 winner | |
| August 1 – Game 4 | | | | |
| | | Game 4 winner | | | |
| Tennessee | | | | | | August 6 – Championship |
| | | |
| Alabama | | | | Game 12 winner | |
| | | | | |
| | | | Game 13 winner | |
| | | | | | | | | |
| Lower round 1 | Lower round 2 | Lower round 3 | Lower final | |
|
| | August 3 – Game 9 | | |
|
| August 2 – Game 5 | Game 8 loser | | August 5 – Game 13 |
| | |
| Game 1 loser | | | | Game 5 winner | | | | August 4 – Game 11 | Game 12 loser | |
| | | | | | |
| Game 2 loser | | | | | Game 9 winner | | | | Game 11 winner | | | |
| | | | | | | | |
| | August 3 – Game 10 | | | Game 10 winner | | | | |
| | | | |
| August 2 – Game 6 | Game 7 loser | | |
| | |
| Game 3 loser | | | | Game 6 winner | | | |
| | | | |
| Game 4 loser | | | | |
| | | | | | | | |
Southwest
The tournament will take place in Waco, Texas from August 1–6.[10]
|
| | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| Upper round 1 | | | Upper round 2 | | | Upper final | | | | | | Final |
|
| | August 2 – Game 4 | | |
|
| New Mexico | |
| August 1 – Game 1 | | |
| | | Game 1 winner | | | |
| Texas West | | | | | |
| | | | August 4 – Game 10 |
| Arkansas | | | |
| | | Game 4 winner | | |
| August 1 – Game 2 | | | | | | | |
| | | Game 5 winner | | | | | | |
| Oklahoma | | | | | | | | |
| | | August 2 – Game 5 | | |
| Louisiana | | | |
| | | Game 2 winner | |
| August 1 – Game 3 | | | | |
| | | Game 3 winner | | | |
| Mississippi | | | | | |
| | | | August 6 – Championship |
| Texas East | | | |
| | | Game 10 winner | | |
| | | |
| | | Game 11 winner | | |
| | | | | | | | | | | | |
| Lower round 1 | Lower round 2 | Lower round 3 | Lower final | |
|
| | August 3 – Game 8 | | |
|
| August 2 – Game 6 | Game 4 loser | | August 5 – Game 11 |
| | |
| Game 2 loser | | | | Game 6 winner | | | | August 4 – Game 9 | Game 10 loser | |
| | | | | | |
| Game 3 loser | | | | | Game 7 winner | | | | Game 9 winner | | | |
| | | | | | | | |
| | August 3 – Game 7 | | | Game 8 winner | | | | |
| | | | |
| Game 1 loser | | |
| | |
| Game 5 loser | | | |
| | | | | | | | |
West
The tournament will take place in San Bernardino, California from August 4–9.[11]
| | | | | | | | | | |
| August 4 – Game 1 | | | | | |
|
| Northern California | |
| August 6 – Game 4 |
| Hawaii | | |
| Game 1 winner | |
| August 4 – Game 2 |
| | Game 2 winner | | |
| Arizona | |
| | August 9 – Championship |
| Southern California | | |
| Game 4 winner | |
| |
| | Game 5 winner | |
|
| August 7 – Game 5 | |
| |
| Game 4 loser | |
| August 5 – Game 3 |
| | | Game 3 winner | | |
| Game 1 loser | |
| |
| Game 2 loser | | |
|
International
Asia-Pacific
The tournament will take place in Seoul, South Korea from June 26–July 2.[12]
The tournament took place in Sydney from June 5–10.[13]
Bracket
| Semi-finals | | Australia Championship |
| | | | | | |
| June 10 – Sydney | | |
|
| 1A Perth Metro Central | 10 |
| June 10 – Sydney (F/4) |
| 2B Ryde Red | 2 | |
| 1A Perth Metro Central | 3 |
| June 10 – Sydney |
| | 2A Hills | 16 |
| 1B Adelaide Rays | 2 |
| |
| 2A Hills | 8 | |
| Third place |
| |
| June 10 – Sydney |
|
| 2B Ryde Red | 11 |
|
| 1B Adelaide Rays | 9 |
| Fifth Place |
| | |
| June 10 – Sydney (F/7) |
|
| 3A Cronulla | 5 |
|
| 3B Perth Metro East | 4 |
|
| Seventh Place |
| | |
| June 10 – Sydney |
|
| 4A Melbourne Athletics | 4 |
|
| 4B Canberra | 5 |
|
| Ninth Place |
| | |
| June 10 – Sydney |
|
| 5A Adelaide Marlins | 4 |
|
| 5B Brisbane Southwest | 1 |
|
| Eleventh Place |
| | |
| June 10 – Sydney (F/4) |
|
| 6A Brisbane North | 12 |
|
| 6B Melbourne Mariners | 1 |
|
The tournament will take place in Kingston, Ontario from July 29–August 8.[14]
Caribbean
The tournament will take place in Willemstad, Curaçao from July 15–20.[15]
Cuba
As part of a rotational schedule also involving Panama and Puerto Rico, the winner of the Cuba Region gained direct entry into the tournament in 2024. The tournament took place in Bayamo, Cuba from February 10–March 3.[16]
| Round 1 (Feb 10–11) | | | Round 2 (Feb 17–18) | | | Round 3 (Feb 24–25) | | | Championship (Mar 2–3) | |
| | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| San Antonio | 1 | 6 | – | | | | |
|
| Pinar del Río | 2 | 7 | – | |
| | Pinar del Río | 3 | 4 | – | |
| | |
| | | Cerro | 2 | 3 | – | |
| Isla de la Juventud | 5 | 2 | 2 | |
| |
| Cerro | 2 | 11 | 3 | |
| | Pinar del Río | 4 | 1 | – | |
| | |
| | | Santa Clara | 5 | 5 | – | |
| Quívican | 3 | 3 | – | | |
| |
| Matanzas | 4 | 9 | – | |
| | Matanzas | 11 | 2 | 3 | |
| | |
| | | Santa Clara | 3 | 10 | 5 | |
| Cienfuegos | 4 | 0 | – | |
| |
| Santa Clara | 20 | 3 | – | |
| | Santa Clara | 7 | 2 | – | |
| | |
| | | Sanctis Spiritus | 4 | 0 | – | |
| Moron | 2 | 3 | – | | | |
| |
| Sanctis Spiritus | 10 | 7 | – | |
| | Sanctis Spiritus | 10 | 3 | – | |
| | |
| | | Camagüey | 0 | 2 | – | |
| Las Tunas | 11 | 4 | 3 | |
| |
| Camagüey | 1 | 11 | 8 | |
| | Sanctis Spiritus | 7 | 1 | – | |
| | |
| | | Bayamo | 4 | 0 | – | |
| Holguin | 3 | 2 | – | | |
| |
| Bayamo | 10 | 15 | – | |
| | Bayamo | 5 | 3 | – | |
| | |
| | | Santiago de Cuba | 3 | 2 | – | |
| Guantanamo | 2 | 8 | – | |
| |
| Santiago de Cuba | 10 | 9 | – | |
The tournament will take place in Kutno, Poland from July 14–21.[17]
The tournament will take place in Tokyo from July 19–22.[18]
The tournament will take place in Panama City, Panama from July 20–27.[19]
The tournament will take place in Monterrey, Nuevo León from June 29–July 5.[20]
Puerto Rico
As part of a rotational schedule also involving Cuba and Panama, the winner of the Puerto Rico Region will gain direct entry into the tournament in 2024. The tournament will take place in Bayamón, Puerto Rico from May 18–June 8.[21]
References
- ^ Little League Baseball 2024 Region Tournaments
- ^ 2024 LLB Great Lakes Region Tournament
- ^ 2024 LLB Metro Region Tournament
- ^ 2024 LLB Mid-Atlantic Region Tournament
- ^ 2024 LLB Midwest Region Tournament
- ^ 2024 LLB Mountain Region Tournament
- ^ 2024 LLB New England Region Tournament
- ^ 2024 LLB Northwest Region Tournament
- ^ 2024 LLB Southeast Region Tournament
- ^ 2024 LLB Southwest Region Tournament
- ^ 2024 LLB West Region Tournament
- ^ 2024 LLB Asia-Pacific Region Tournament
- ^ 2024 LLB Australia Region Tournament
- ^ 2024 LLB Canada Region Tournament
- ^ 2024 LLB Caribbean Region Tournament
- ^ 2024 LLB Cuba Region Tournament
- ^ 2024 LLB Europe-Africa Region Tournament
- ^ 2024 LLB Japan Region Tournament
- ^ 2024 LLB Latin America Region Tournament
- ^ 2024 LLB Mexico Region Tournament
- ^ 2024 LLB Puerto Rico Region Tournament
Broadcasters |
World Series | |
---|
Results | |
---|
Qualification | |
---|
Regions | |
---|
Venues | |
---|
Related | |
---|