VM i friidrett 1983 – 100 meter menn
VM i friidrett 1983 – 100 meter menn | |||
---|---|---|---|
Helsingfors Olympiastadion | |||
Konkurranse | 100 meter menn | ||
Arrangement | VM i friidrett 1983 | ||
Sted | Helsingfors, Finland | ||
Arena | Helsingfors Olympiastadion | ||
Dato | 7. og 8. august 1983 | ||
Deltakere | 67 | ||
Vinnertid | 10,07 | ||
Medaljevinnere | |||
Carl Lewis, USA | |||
Calvin Smith, USA | |||
Emmit King, USA | |||
Neste | 1987 |
Friidrett | ||||
---|---|---|---|---|
Løpsøvelser | ||||
100 m | menn | kvinner | ||
200 m | menn | kvinner | ||
400 m | menn | kvinner | ||
800 m | menn | kvinner | ||
1500 m | menn | kvinner | ||
3000 m | kvinner | |||
5000 m | menn | |||
10 000 m | menn | |||
100 m hekk | kvinner | |||
110 m hekk | menn | |||
400 m hekk | menn | kvinner | ||
3000 m hinder | menn | |||
4×100 m stafett | menn | kvinner | ||
4×400 m stafett | menn | kvinner | ||
Landeveisøvelser | ||||
Maraton | menn | kvinner | ||
20 km kappgang | menn | |||
50 km kappgang | menn | |||
Tekniske øvelser | ||||
Lengdehopp | menn | kvinner | ||
Tresteg | menn | |||
Høydehopp | menn | kvinner | ||
Stavsprang | menn | |||
Kulestøt | menn | kvinner | ||
Diskoskast | menn | kvinner | ||
Spydkast | menn | kvinner | ||
Sleggekast | menn | |||
Sammensatte øvelser | ||||
Sjukamp | kvinner | |||
Tikamp | menn |
Øvelsen 100 meter menn ved VM i friidrett 1983 ble avholdt i Helsingfors, Finland med finale den 8. august. Det deltok 66 utøvere i øvelsen.
Rekorder
Gjeldende rekorder før øvelsen.
Verdensrekord | Calvin Smith (USA) | 9,93 | Colorado Springs, USA | 3. juli 1983 |
Mesterskapsrekord | Første mesterskap |
Forsøksheat
Forsøksheatene fant sted søndag 7. august, med 67 utøvere som ble fordelt på 9 heat. De 3 første utøverne i hvert heat ( Q ) og de 5 raskeste ellers ( q ) kvalifiserte seg til kvarterfinalene.
Vind: Heat 1: –1,0 m/s, Heat 2: +1,8 m/s, Heat 3: +1,2 m/s, Heat 4: –0,2 m/s, Heat 5: +0,7m/s, Heat 6: –0,5 m/s, Heat 7: +1,8 m/s, Heat 8: +2,3 m/s, Heat 9: +1,3 m/s
Plassering | Heat | Utøver | Nasjon | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
1 | 8 | Ray Stewart | Jamaica | 10,22 | Q |
2 | 9 | Leandro Peñalver | Cuba | 10,24 | Q |
3 | 5 | Calvin Smith | USA | 10,30 | Q |
4 | 9 | Tony Sharpe | Canada | 10,31 | Q |
4 | Desai Williams | Canada | 10,31 | Q | |
6 | 8 | Christopher Brathwaite | Trinidad og Tobago | 10,33 | Q |
9 | Viktor Bryzgin | Sovjetunionen | 10,33 | Q | |
6 | Pierfrancesco Pavoni | Italia | 10,33 | Q | |
9 | 3 | Carl Lewis | USA | 10,34 | Q |
10 | 9 | Antoine Richard | Frankrike | 10,34 | q |
11 | 8 | Ernest Obeng | Ghana | 10,35 | Q |
12 | 7 | Allan Wells | Storbritannia | 10,37 | Q |
13 | 4 | Paul Narracott | Australia | 10,38 | Q |
2 | Juan Núñez | Den dominikanske republikk | 10,38 | Q | |
15 | 7 | Christian Haas | Vest-Tyskland | 10,39 | Q |
16 | 4 | Frank Emmelmann | Øst-Tyskland | 10,40 | Q |
17 | 6 | Emmit King | USA | 10,41 | Q |
6 | Thomas Schröder | Øst-Tyskland | 10,41 | Q | |
19 | 2 | Innocent Egbunike | Nigeria | 10,44 | Q |
3 | Cameron Sharp | Storbritannia | 10,44 | Q | |
21 | 2 | Ben Johnson | Canada | 10,45 | Q |
5 | Ferenc Kiss | Ungarn | 10,45 | Q | |
8 | István Tatár | Ungarn | 10,45 | q | |
24 | 3 | Osvaldo Lara | Cuba | 10,47 | Q |
25 | 5 | Marian Woronin | Polen | 10,50 | Q |
26 | 5 | Robson da Silva | Brasil | 10,51 | q |
27 | 7 | Chidi Imoh | Nigeria | 10,55 | Q |
28 | 6 | Gerrard Keating | Australia | 10,57 | q |
2 | Everard Samuels | Jamaica | 10,57 | q | |
30 | 4 | Jouko Hassi | Finland | 10,58 | |
8 | Harouna Pale | Øvre Volta | 10,58 | ||
32 | 8 | Neville Hodge | De amerikanske Jomfruøyer | 10,59 | |
7 | Nikolay Sidorov | Sovjetunionen | 10,59 | ||
34 | 9 | Suchart Chairsuvaparb | Thailand | 10,63 | |
35 | 1 | Luke Watson | Storbritannia | 10,64 | Q |
36 | 6 | Kosmas Stratos | Hellas | 10,65 | |
37 | 1 | Valentin Atanasov | Bulgaria | 10,66 | Q |
38 | 7 | Wilfredo Almonte | Den dominikanske republikk | 10,72 | |
39 | 1 | Lester Benjamin | Antigua og Barbuda | 10,76 | Q |
39 | 2 | Sheikh Omar Faye | Gambia | 10,76 | |
1 | Mohamed Purnomo | Indonesia | 10,76 | ||
42 | 3 | Earl Haley | Guyana | 10,77 | |
43 | 4 | Gregory Simons | Bermuda | 10,78 | |
44 | 2 | Hwang Chian-Shin | Kinesisk Taipei | 10,82 | |
45 | 6 | Christopher Madzokere | Zimbabwe | 10,84 | |
46 | 7 | Giorgio Mautiño Batuello | Peru | 10,85 | |
47 | 4 | Moussa Savadogo | Mali | 10,88 | |
48 | 2 | John Albertie | Saint Lucia | 10,90 | |
49 | 3 | Earle Laing | Jamaica | 10,91 | |
50 | 6 | Rubén Inácio | Angola | 10,92 | |
5 | Joseph Leota | Samoa | 10,92 | ||
52 | 5 | Georges Taniel | Vanuatu | 11,02 | |
53 | 3 | Pit Rapuan | Malaysia | 11,03 | |
54 | 7 | Banana Jarjue | Gambia | 11,04 | |
9 | Jean-Yves Mallat | Libanon | 11,04 | ||
56 | 1 | Thurston Ross | Trinidad og Tobago | 11,08 | |
57 | 1 | Peni Bati | Fiji | 11,11 | |
58 | 5 | Nguyen Truong Hoa | Vietnam | 11,16 | |
59 | 8 | Laoui Adnan Abou | Jordan | 11,17 | |
60 | 3 | Vicente Daniel Ibrahim | Mosambik | 11,20 | |
61 | 4 | Alan Zammit | Malta | 11,25 | |
62 | 4 | José Flores | Honduras | 11,31 | |
63 | 7 | Trevor Davis | Anguilla | 11,53 | |
64 | 2 | Joske Teabuge | Nauru | 12,20 | |
65 | 9 | Mohamad Ismail Bakaki | Afghanistan | 12,33 | |
66 - | 9 | Lee Kuo-Sheng | Kinesisk Taipei | DNS | |
67 - | 1 | Şükrü Çaprazlı | Tyrkia | DNS |
Kvartfinaler
Kvartfinalene fant sted 7. august, med 32 utøvere fordelt på 4 heat. De 4 første utøverne i hvert heat ( Q ) kvalifiserte seg til semifinalene.
Vind: Heat 1: +1,1 m/s, Heat 2: +0,8 m/s, Heat 3: –1,1 m/s, Heat 4: –1,2 m/s
Plassering | Heat | Utøver | Nasjon | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | Carl Lewis | USA | 10,20 | Q, CR |
2 | 1 | Calvin Smith | USA | 10,27 | Q |
3 | 4 | Emmit King | USA | 10,30 | Q |
4 | 3 | Desai Williams | Canada | 10,31 | Q |
5 | 1 | Tony Sharpe | Canada | 10,36 | Q |
4 | Christian Haas | Vest-Tyskland | 10,36 | Q | |
7 | 1 | Paul Narracott | Australia | 10,37 | Q |
2 | Ray Stewart | Jamaica | 10,37 | Q | |
3 | Allan Wells | Storbritannia | 10,37 | Q | |
10 | 4 | Leandro Peñalver | Cuba | 10,38 | Q |
11 | 3 | Juan Núñez | Den dominikanske republikk | 10,39 | Q |
12 | 4 | Ben Johnson | Canada | 10,40 | Q |
13 | 2 | Cameron Sharp | Storbritannia | 10,41 | Q |
14 | 3 | Osvaldo Lara | Cuba | 10,44 | Q |
14 | 4 | Pierfrancesco Pavoni | Italia | 10,44 | |
4 | Antoine Richard | Frankrike | 10,44 | ||
17 | 1 | Thomas Schröder | Øst-Tyskland | 10,45 | Q |
17 | 3 | Chidi Imoh | Nigeria | 10,45 | |
19 | 2 | Frank Emmelmann | Øst-Tyskland | 10,46 | Q |
20 | 1 | Ernest Obeng | Ghana | 10,51 | |
21 | 1 | Innocent Egbunike | Nigeria | 10,52 | |
22 | 4 | Ferenc Kiss | Ungarn | 10,53 | |
23 | 3 | Viktor Bryzhin | Sovjetunionen | 10,55 | |
24 | 1 | Luke Watson | Storbritannia | 10,57 | |
2 | Christopher Brathwaite | Trinidad og Tobago | 10,57 | ||
26 | 3 | Gerrard Keating | Australia | 10,59 | |
27 | 4 | Valentin Atanasov | Bulgaria | 10,63 | |
28 | 1 | Everard Samuels | Jamaica | 10,65 | |
3 | István Tatár | Ungarn | 10,65 | ||
30 | 2 | Robson da Silva | Brasil | 10,66 | |
31 | 2 | Marian Woronin | Polen | 10,72 | |
32 | 2 | Lester Benjamin | Antigua og Barbuda | 10,86 |
Semifinaler
- Avholdt mandag 8. august 1983
Vind: Heat 1: +3,4 m/s, Heat 2: +1,4 m/s
Plassering | Heat | Utøver | Nasjon | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
1. | 1 | Calvin Smith | USA | 10,22 | Kvalifisert til finalen |
2. | 2 | Carl Lewis | USA | 10,28 | Kvalifisert til finalen |
3. | 1 | Allan Wells | Storbritannia | 10,35 | Kvalifisert til finalen |
4. | 1 | Juan Núñez | Den dominikanske republikk | 10,36 | Kvalifisert til finalen |
4. | 1 | Emmit King | USA | 10,36 | Kvalifisert til finalen |
6. | 2 | Paul Narracott | Australia | 10,38 | Kvalifisert til finalen |
7. | 2 | Desai Williams | Canada | 10,39 | Kvalifisert til finalen |
7. | 2 | Christian Haas | Vest-Tyskland | 10,39 | Kvalifisert til finalen |
9. | 1 | Frank Emmelmann | Øst-Tyskland | 10,40 | |
9. | 2 | Ray Stewart | Jamaica | 10,40 | |
11. | 2 | Cameron Sharp | Storbritannia | 10,43 | |
12. | 1 | Ben Johnson | Canada | 10,44 | |
13. | 1 | Tony Sharpe | Canada | 10,44 | |
14. | 2 | Osvaldo Lara | Cuba | 10,46 | |
15. | 1 | Leandro Peñalver | Cuba | 10,47 | |
16. | 2 | Thomas Schröder | Øst-Tyskland | 10,52 |
Finale
Vind: +1,2 m/s
Plassering | Utøver | Nasjon | Tid |
---|---|---|---|
01 | Carl Lewis | USA | 10,07 |
02 | Calvin Smith | USA | 10,21 |
03 | Emmit King | USA | 10,24 |
4. | Allan Wells | Storbritannia | 10,27 |
5. | Juan Núñez | Den dominikanske republikk | 10,29 |
6. | Christian Haas | Vest-Tyskland | 10,32 |
7. | Paul Narracott | Australia | 10,33 |
8. | Desai Williams | Canada | 10,36 |
Eksterne lenker
- Resultater