Francesco De Fabiani
Data i miejsce urodzenia | 21 kwietnia 1993 | |||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Klub | C.S. Esercito | |||||||||||||||||||||
Wzrost | 180 cm | |||||||||||||||||||||
Debiut w PŚ | 28.12 2013, Oberhof (97. miejsce – 4,5 km) | |||||||||||||||||||||
Pierwsze punkty w PŚ | 30.11 2014, Ruka | |||||||||||||||||||||
Pierwsze podium w PŚ | 8.03 2015, Lahti | |||||||||||||||||||||
Pierwsze zwycięstwo w PŚ | 8.03 2015, Lahti | |||||||||||||||||||||
Dorobek medalowy | ||||||||||||||||||||||
|
Francesco De Fabiani (ur. 21 kwietnia 1993 w Aosta) – włoski biegacz narciarski, dwukrotny medalista mistrzostw świata, zawodnik klubu C.S. Esercito.
Kariera
Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej pojawił się 1 marca 2008 roku, podczas zawodów juniorskich w Bois-d’Amont (Francja), gdzie zajął 9. miejsce na dystansie 5 km stylem dowolnym.
W Pucharze Świata zadebiutował 28 grudnia 2013 roku w Oberhofie, gdzie zajął 97. miejsce na dystansie 4,5 km stylem dowolnym. Pucharowe punkty zdobył 30 listopada 2014 w Ruce, gdzie zajął 13. miejsce na dystansie 15 km stylem klasycznym.
Osiągnięcia
Igrzyska olimpijskie
Miejsce | Dzień | Rok | Miejscowość | Konkurencja | Czas biegu | Strata | Zwycięzca |
---|---|---|---|---|---|---|---|
21. | 9 lutego | 2014 | Soczi | 30 km bieg łączony | 1:08:15,4 | +1:55,3 | Dario Cologna |
30. | 14 lutego | 2014 | Soczi | 15 km stylem klasycznym | 38:29,7 | +2:31,1 | Dario Cologna |
25. | 23 lutego | 2014 | Soczi | 50 km stylem dowolnym | 1:46:55,2 | +56,6 | Aleksandr Legkow |
20. | 11 lutego | 2018 | Pjongczang | 30 km bieg łączony | 1:16:20,0 | +1:34,9 | Simen Hegstad Krüger |
7. | 18 lutego | 2018 | Pjongczang | bieg sztafetowy 4x10 km[a] | 1:33:04,9 | +2:35,2 | Norwegia |
22. | 24 lutego | 2018 | Pjongczang | 50 km stylem klasycznym | 2:08:22,1 | +8:52,2 | Iivo Niskanen |
8. | 6 lutego | 2022 | Zhangjiakou | 30 km bieg łączony | 1:16:09,8 | +3:37,8 | Aleksandr Bolszunow |
35. | 8 lutego | 2022 | Zhangjiakou | Sprint stylem dowolnym | 2:58,06 | - | Johannes Høsflot Klæbo |
18. | 11 lutego | 2022 | Zhangjiakou | 15 km stylem klasycznym | 37:54,8 | +2:21,6 | Iivo Niskanen |
8. | 13 lutego | 2022 | Zhangjiakou | bieg sztafetowy 4 x 10 km[b] | 1:54:50,7 | +5:25,9 | Rosyjski Komitet Olimpijski |
6. | 16 lutego | 2022 | Zhangjiakou | Sprint drużynowy stylem klasycznym[c] | 19:22,99 | +25,43 | Norwegia |
Mistrzostwa świata
Miejsce | Dzień | Rok | Miejscowość | Konkurencja | Czas biegu | Strata | Zwycięzca |
---|---|---|---|---|---|---|---|
40. | 21 lutego | 2015 | Falun | 30 km bieg łączony | 1:16:25,9 | +5:58,9 | Maksim Wylegżanin |
6. | 27 lutego | 2015 | Falun | Sztafeta 4x10 km[d] | 1:34:18,5 | +2:27,2 | Norwegia |
32. | 1 marca | 2015 | Falun | 50 km stylem klasycznym | 2:26:02,1 | +4:08,6 | Petter Northug |
40. | 1 marca | 2017 | Lahti | 15 km stylem klasycznym | 36:44,0 | +3:40,7 | Iivo Niskanen |
8. | 3 marca | 2017 | Lahti | bieg sztafetowy 4x10 km[e] | 1:37:20,1 | +5:29,8 | Norwegia |
8. | 21 lutego | 2019 | Seefeld in Tirol | Sprint stylem dowolnym | 3:21,17 | – | Johannes Høsflot Klæbo |
3. | 24 lutego | 2019 | Seefeld in Tirol | Sprint drużynowy stylem klasycznym[f] | 18:49,86 | +4,03 | Norwegia |
20. | 27 lutego | 2019 | Seefeld in Tirol | 15 km stylem klasycznym | 38:22,6 | +1:57,7 | Martin Johnsrud Sundby |
10. | 1 marca | 2019 | Seefeld in Tirol | bieg sztafetowy 4×10 km[g] | 1:42:32,1 | +4:42,7 | Norwegia |
14. | 3 marca | 2019 | Seefeld in Tirol | 50 km stylem dowolnym | 1:49:59,3 | +1:12,1 | Hans Christer Holund |
24. | 25 lutego | 2021 | Oberstdorf | Sprint stylem klasycznym | 3:01,30 | – | Johannes Høsflot Klæbo |
5. | 28 lutego | 2021 | Oberstdorf | Sprint drużynowy stylem dowolnym[h] | 15:01,74 | +16,66 | Norwegia |
18. | 23 lutego | 2023 | Planica | Sprint stylem klasycznym | 2:56,07 | – | Johannes Høsflot Klæbo |
2. | 26 lutego | 2023 | Planica | Sprint drużynowy stylem dowolnym[i] | 17:28,14 | +2,48 | Norwegia |
9. | 3 marca | 2023 | Planica | bieg sztafetowy 4×10 km[j] | 1:32:54,7 | +5:17,2 | Norwegia |
11. | 5 marca | 2023 | Planica | 50 km stylem klasycznym (start masowy) | 2:01:30,2 | +1:46,6 | Pål Golberg |
Mistrzostwa świata młodzieżowców
Miejsce | Dzień | Rok | Miejscowość | Konkurencja | Czas biegu | Strata | Zwycięzca |
---|---|---|---|---|---|---|---|
11. | 30 stycznia | 2014 | Val di Fiemme | 15 km stylem klasycznym | 38:26,6 | +1:45,9 | Iivo Niskanen |
8. | 1 lutego | 2014 | Val di Fiemme | Bieg łączony 2 x 15 km | 1:24:27,9 | +39,0 | Adrien Backscheider |
Mistrzostwa świata juniorów
Miejsce | Dzień | Rok | Miejscowość | Konkurencja | Czas biegu | Strata | Zwycięzca |
---|---|---|---|---|---|---|---|
34. | 26 stycznia | 2011 | Otepää | 10 km stylem dowolnym | 24:05,2 | +1:48,5 | Sindre Bjørnestad Skar |
53. | 28 stycznia | 2011 | Otepää | Sprint stylem klasycznym | – | – | Siergiej Ustiugow |
7. | 31 stycznia | 2011 | Otepää | Sztafeta 4x5 km[k] | 49:10,5 | +1:28,7 | Norwegia |
53. | 22 lutego | 2012 | Erzurum | 10 km stylem klasycznym | 25:24,7 | +3:20,0 | Siergiej Ustiugow |
25. | 23 stycznia | 2013 | Liberec | 10 km stylem dowolnym | 23:32,5 | +1:25,4 | Dmitrij Rostowcew |
12. | 25 stycznia | 2013 | Liberec | 20 km bieg łączony | 47:40,2 | +1:22,3 | Dmitrij Rostowcew |
9. | 27 stycznia | 2013 | Liberec | Sztafeta 4x5 km[l] | 45:35,5 | +1:55,4 | Rosja |
Puchar Świata
Miejsca w klasyfikacji generalnej
Sezon | Miejsce |
---|---|
2013/2014 | niesklasyfikowany |
2014/2015 | 22. |
2015/2016 | 12. |
2016/2017 | 25. |
2017/2018 | 23. |
2018/2019 | 7. |
2019/2020 | 30. |
2020/2021 | 15. |
2021/2022 | 26. |
2022/2023 | 25. |
Miejsca na podium w zawodach indywidualnych chronologicznie
Nr | Dzień | Rok | Miejscowość | Konkurencja | Czas biegu | Strata | Miejsce | Zwycięzca |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | 8 marca | 2015 | Lahti | 15 km stylem klasycznym | 34:51,2 | – | 1. | – |
2. | 14 lutego | 2016 | Falun | 15 km stylem dowolnymm (start masowy) | 31:42,5 | +0,3 | 2. | Siergiej Ustiugow |
3. | 16 lutego | 2019 | Cogne | Sprint stylem dowolnym | 3:09,07 | +0,48 | 2. | Federico Pellegrino |
Miejsca na podium w etapach chronologicznie
Nr | Dzień | Rok | Miejscowość | Zawody | Konkurencja | Czas biegu | Strata | Miejsce | Zwycięzca |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | 6 stycznia | 2016 | Oberstdorf | Tour de Ski | 15 km stylem klasycznym (start masowy) | 35:35,9 | +0,6 | 3. | Aleksiej Połtoranin |
2. | 4 stycznia | 2018 | Oberstdorf | Tour de Ski | 15 km stylem dowolnym (start masowy) | 29:49,8 | +0,9 | 3. | Emil Iversen |
3. | 17 marca | 2018 | Falun | Finał Pucharu Świata | 15 km stylem klasycznym (start masowy) | 34:56,6 | +3,1 | 3. | Aleksandr Bolszunow |
4. | 2 stycznia | 2019 | Oberstdorf | Tour de Ski | 15 km stylem klasycznym (start masowy) | 45:30,3 | +0,9 | 2. | Emil Iversen |
5. | 5 stycznia | 2019 | Val di Fiemme | Tour de Ski | 15 km stylem klasycznym (start masowy) | 40:52,6 | +0,6 | 2. | Johannes Høsflot Klæbo |
6. | 8 stycznia | 2021 | Val di Fiemme | Tour de Ski | 15 km stylem klasycznym (start masowy) | 41:33,7 | +1,8 | 2. | Aleksandr Bolszunow |
7. | 7 stycznia | 2023 | Val di Fiemme | Tour de Ski | 15 km stylem klasycznym (start masowy) | 39:59,2 | +1,2 | 3. | Johannes Høsflot Klæbo |
Miejsca w poszczególnych zawodach
stan na koniec sezonu 2021/2022
Sezon 2013/2014 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
RT | TdS | FPŚ | punkty | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
- | - | - | - | - | - | - | - | 97 | 62 | 84 | 49 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Sezon 2014/2015 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
LT | TdS | punkty | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
66 | 13 | 41 | 25 | 12 | 18 | 51 | - | 24 | 67 | 56 | 7 | 31 | 48 | 34 | 7 | 24 | 24 | - | 31 | - | 21 | - | 59 | - | 1 | - | 52 | 314 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Sezon 2015/2016 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
RT | TdS | STK | punkty | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
30 | 11 | 5 | 4 | 32 | 39 | 52 | 52 | 31 | 61 | 11 | 13 | 26 | 3 | 22 | 4 | 18 | 9 | - | 35 | - | 7 | - | 12 | 2 | - | 19 | 29 | 27 | 31 | 34 | 41 | 16 | 33 | 11 | 19 | 717 | ||||||||||||||||||||||||
Sezon 2016/2017 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
LT | TdS | FPŚ | punkty | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
49 | 34 | 44 | 24 | 14 | 17 | - | - | 26 | 26 | 20 | 13 | 15 | 9 | 4 | 24 | 14 | - | 59 | - | 23 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 265 | |||||||||||||||||||||||||||||
Sezon 2017/2018 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
RT | TdS | FPŚ | punkty | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
33 | 52 | 42 | 43 | - | 18 | - | - | 15 | 27 | 38 | 8 | 20 | 3 | 7 | - | - | - | - | 21 | - | 40 | 12 | 11 | 46 | - | 7 | 3 | 24 | 12 | 331 | ||||||||||||||||||||||||||||||
Sezon 2018/2019 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
LT | TdS | FPŚ | punkty | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
38 | 15 | 28 | 29 | 11 | 12 | 24 | 16 | 7 | 15 | 18 | 14 | 2 | 6 | 2 | 21 | 9 | - | 14 | 16 | - | 38 | 2 | 23 | 18 | - | 7 | 18 | 32 | 4 | 7 | 4 | 815 | ||||||||||||||||||||||||||||
Sezon 2019/2020 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
RT | TdS | ST | punkty | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
23 | 30 | 43 | 32 | - | 46 | dnf | 60 | 47 | 16 | 41 | - | - | - | - | - | - | 16 | 10 | 18 | 57 | 34 | 30 | 24 | 22 | 30 | 22 | 8 | 9 | 13 | 20 | 37 | dnf | 251 | |||||||||||||||||||||||||||
Sezon 2020/2021 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
RT | TdS | punkty | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
48 | 12 | 39 | 20 | 12 | 5 | 39 | 22 | 24 | 16 | 22 | 16 | 2 | 17 | 41 | 15 | - | 25 | 6 | 40 | 61 | 24 | 51 | 387 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Sezon 2021/2022 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
TdS | punkty | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
38 | 17 | 10 | - | 43 | 33 | 28 | 72 | 38 | 6 | 5 | 6 | 37 | 49 | 25 | - | 20 | - | 18 | 27 | 23 | 237 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Legenda | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane - – zawodnik nie wystartował |
Uwagi
- ↑ Skład drużyny: Maicol Rastelli, Francesco De Fabiani, Giandomenico Salvadori, Federico Pellegrino
- ↑ Skład drużyny: Federico Pellegrino, Francesco De Fabiani, Giandomenico Salvadori, Davide Graz.
- ↑ Skład drużyny: Francesco De Fabiani, Federico Pellegrino.
- ↑ Skład drużyny: Francesco De Fabiani, Dietmar Nöckler, Roland Clara, Federico Pellegrino
- ↑ Skład drużyny: Francesco De Fabiani, Dietmar Nöckler, Giandomenico Salvadori, Federico Pellegrino
- ↑ Skład drużyny: Francesco De Fabiani, Federico Pellegrino
- ↑ Skład drużyny: Maicol Rastelli, Federico Pellegrino, Giandomenico Salvadori, Francesco De Fabiani
- ↑ Skład drużyny: Francesco de Fabiani, Federico Pellegrino
- ↑ Skład zespołu: Francesco De Fabiani, Federico Pellegrino
- ↑ Skład zespołu: Dietmar Nöckler, Francesco De Fabiani, Paolo Ventura, Federico Pellegrino
- ↑ Skład drużyny: Maicol Rastelli, Nevio Zeni, Claudio Müller, Francesco De Fabiani
- ↑ Skład drużyny: Marco Cappelletti, Francesco De Fabiani, Matteo Tanel, Simona Romani
Bibliografia
- Profil na stronie FIS (niem. • ang. • fr.)
- Profil na Sports Reference.com. sports-reference.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-15)]. (ang.)