Mistrzostwa Europy w Koszykówce Mężczyzn 1983
Dyscyplina | |
---|---|
Organizator | |
Szczegóły turnieju | |
Gospodarz | Francja |
Otwarcie | 26 maja |
Zamknięcie (finał) | 4 czerwca, Palais des Sports de Beaulieu, Nantes |
Liczba drużyn | 12 |
Liczba aren | 3 (w 3 miastach) |
I miejsce | |
II miejsce | |
III miejsce |
Mistrzostwa Europy w koszykówce mężczyzn 1983 – dwudzieste trzecie finały Mistrzostw Europy w koszykówce mężczyzn. Rozgrywane w dniach od 26 maja do 4 czerwca 1983 roku w trzech miastach na terenie Francji.
Areny mistrzostw
Miasto | Hala | Runda/Grupa | Pojemność |
---|---|---|---|
Caen | Palais des Sports | Grupa A | 4,000 |
Limoges | Palais des Sports de Beaublanc | Grupa B | 6,000 |
Nantes | Palais des Sports de Beaulieu | Runda klasyfikacyjna i finałowa | 6,000 |
Klasyfikacja końcowa
- Włochy
- Hiszpania
- ZSRR
- Holandia
- Francja
- Izrael
- Jugosławia
- Niemcy
- Polska
- Czechosłowacja
- Grecja
- Szwecja
Przebieg turnieju
Runda wstępna
Grupa A – Limoges
Mecz | Drużyna 1 | Drużyna 2 | 1.poł. | 2.poł. | Dogr. | Wynik |
---|---|---|---|---|---|---|
A1 | Szwecja | Grecja | 26:32 | 40:37 | – | 66:69 |
A2 | Włochy | Hiszpania | 28:37 | 47:37 | – | 75:74 |
A3 | Francja | Jugosławia | 42:46 | 34:34 | – | 76:80 |
A4 | Szwecja | Włochy | 42:40 | 32:49 | – | 74:89 |
A5 | Francja | Grecja | 39:45 | 40:32 | – | 79:77 |
A6 | Jugosławia | Hiszpania | 54:48 | 36:43 | – | 90:91 |
A7 | Grecja | Włochy | 42:56 | 41:52 | – | 83:108 |
A8 | Jugosławia | Szwecja | 53:40 | 50:44 | – | 103:84 |
A9 | Francja | Hiszpania | 34:37 | 39:38 | – | 73:75 |
A10 | Jugosławia | Grecja | 46:37 | 31:39 | – | 77:76 |
A11 | Francja | Włochy | 33:54 | 47:51 | – | 80:105 |
A12 | Hiszpania | Szwecja | 43:43 | 38:33 | – | 81:76 |
A13 | Francja | Szwecja | 41:28 | 50:43 | – | 91:71 |
A14 | Włochy | Jugosławia | 36:42 | 55:34 | – | 91:76 |
A15 | Hiszpania | Grecja | 52:41 | 48:38 | – | 100:79 |
Msc. | Drużyna | M | Wygr. | Por. | Kosze | Punkty | Różnica |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Włochy | 5 | 5 | 0 | 468:387 | 10 | +81 |
2 | Hiszpania | 5 | 4 | 1 | 421:393 | 9 | +28 |
3 | Jugosławia | 5 | 3 | 2 | 426:418 | 8 | +8 |
4 | Francja | 5 | 2 | 3 | 399:408 | 7 | -9 |
5 | Grecja | 5 | 1 | 4 | 384:430 | 6 | -46 |
6 | Szwecja | 5 | 0 | 5 | 371:433 | 5 | -62 |
Grupa B – Caen
Mecz | Drużyna 1 | Drużyna 2 | 1.poł. | 2.poł. | Dogr. | Wynik |
---|---|---|---|---|---|---|
B1 | Izrael | Holandia | 31:43 | 41:35 | – | 72:78 |
B2 | Czechosłowacja | Niemcy | 36:44 | 38:42 | – | 74:86 |
B3 | Związek Radziecki | Polska | 46:40 | 42:36 | – | 88:76 |
B4 | Niemcy | Holandia | 34:36 | 33:43 | – | 67:79 |
B5 | Czechosłowacja | Polska | 31:33 | 35:33 | 6:9 | 72:75 |
B6 | Związek Radziecki | Izrael | 43:46 | 49:41 | – | 92:87 |
B7 | Polska | Izrael | 32:38 | 30:26 | – | 62:64 |
B8 | Związek Radziecki | Niemcy | 43:33 | 47:36 | – | 90:69 |
B9 | Czechosłowacja | Holandia | 54:27 | 36:36 | – | 90:63 |
B10 | Niemcy | Polska | 46:44 | 39:38 | – | 85:82 |
B11 | Związek Radziecki | Holandia | 54:37 | 58:26 | – | 112:63 |
B12 | Czechosłowacja | Izrael | 41:45 | 40:36 | 8:12 | 89:93 |
B13 | Holandia | Polska | 37:32 | 36:30 | – | 73:62 |
B14 | Czechosłowacja | Związek Radziecki | 39:53 | 41:47 | – | 80:100 |
B15 | Niemcy | Izrael | 42:42 | 35:28 | – | 77:70 |
Msc. | Drużyna | M | Wygr. | Por. | Kosze | Punkty | Różnica |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | ZSRR | 5 | 5 | 0 | 482:375 | 10 | +107 |
2 | Holandia | 5 | 3 | 2 | 356:403 | 8 | -47 |
3 | Niemcy | 5 | 3 | 2 | 384:395 | 8 | -11 |
4 | Izrael | 5 | 2 | 3 | 386:398 | 7 | -12 |
5 | Polska | 5 | 1 | 4 | 357:382 | 6 | -25 |
6 | Czechosłowacja | 5 | 1 | 4 | 405:417 | 6 | -12 |
Runda klasyfikacyjna
Mecze o miejsca 9-12
O miejsca 9-12 | O dziewiąte miejsce | |||||
Grecja | 85 | |||||
Czechosłowacja | 88 | |||||
Polska | 77 | |||||
Czechosłowacja | 73 | |||||
O jedenaste miejsce | ||||||
Polska | 82 | Grecja | 102 | |||
Szwecja | 70 | Szwecja | 97 |
Mecze o miejsca 5-8
O miejsca 5-8 | O piąte miejsce | |||||
Izrael | 99 | |||||
Jugosławia | 88 | |||||
Francja | 92 | |||||
Izrael | 88 | |||||
O siódme miejsce | ||||||
Francja | 90 | Jugosławia | 104 | |||
Niemcy | 82 | Niemcy | 88 |
Runda finałowa
Półfinały | Finał | |||||
Włochy | 88 | |||||
Holandia | 69 | |||||
Hiszpania | 96 | |||||
Włochy | 105 | |||||
O trzecie miejsce | ||||||
ZSRR | 94 | ZSRR | 105 | |||
Hiszpania | 95 | Holandia | 70 |
Składy drużyn
1. Włochy: Dino Meneghin, Pierluigi Marzorati, Antonello Riva, Roberto Brunamonti, Renato Villalta, Marco Bonamico, Enrico Gilardi, Romeo Sacchetti, Ario Costa, Alberto Tonut, Renzo Vecchiato, Carlo Caglieris (Trener: Sandro Gamba)
2. Hiszpania: Juan Antonio San Epifanio, Juan Antonio Corbalan, Fernando Martin, Candido "Chicho" Sibilio, Ignacio "Nacho" Solozabal, Joan "Chichi" Creus, Juan Domingo de la Cruz, Juan Manuel Lopez Iturriaga, Fernando Romay, Josep Maria Margall, Andres Jimenez, Fernando Arcega (Trener: Antonio Diaz Miguel)
3. Związek Radziecki: Valdis Valters, Anatoly Myshkin, Arvydas Sabonis, Aleksander Belostenny, Valdemaras Chomicius, Sergejus Jovaisa, Stanislav Eremin, Sergei Tarakanov, Nikolai Deriugin, Heino Enden, Andrei Lopatov, Viktor Pankrashkin (Trener: Alexander Gomelsky)
Nagrody indywidualne
- MVP turnieju - Juan Antonio San Epifanio
- Najlepiej punktujący zawodnik turnieju - Nikos Galis
Linki zewnętrzne
- Informacje o turnieju na stronie FIBAEurope
- Składy drużyn
- p
- d
- e