4 × 100 meter stafett för herrar i friidrott vid olympiska sommarspelen 1972
Friidrott vid olympiska sommarspelen 1972 | ||||
| ||||
---|---|---|---|---|
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
|
4 x 100 meter herrar vid olympiska sommarspelen 1972 i München avgjordes 9-10 september.
Medaljörer
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
4 x 100 meter | USA Larry Black Robert Taylor Gerald Tinker Edward Hart | 38,19 (VR) | Sovjetunionen Aleksandr Korneljuk Vladimir Lovetskij Juris Silovs Valerij Borzov | 38,50 | Västtyskland Jobst Hirscht Karlheinz Klotz Gerhard Wucherer Klaus Ehl | 38,79 |
Resultat
- Q innebär avancemang utifrån placering i heatet.
- q innebär avancemang utifrån total placering.
- DNS innebär att personen inte startade.
- DNF innebär att personen inte fullföljde.
- DQ innebär diskvalificering.
- NR innebär nationellt rekord.
- OR innebär olympiskt rekord.
- WR innebär världsrekord.
- WJR innebär världsrekord för juniorer
- AR innebär världsdelsrekord (area record)
- PB innebär personligt rekord.
- SB innebär säsongsbästa.
Heat
Heat ett
Placering | Namn | Nationalitet | Tid |
---|---|---|---|
1 | Aleksandr Korneljuk, Vladimir Lovetskij, Juris Silovs, Valerij Borzov | Sovjetunionen | 39,15 |
2 | Jobst Hirscht, Karlheinz Klotz, Gerhard Wucherer, Klaus Ehl | Västtyskland | 39,17 |
3 | Manfred Kokot, Bernd Borth, Hans Jürgen Bombach, Siegfried Schenke | Östtyskland | 39,17 |
4 | Georg Regner, Axel Nepraunik, Gert Nöster, Helmut Lang | Österrike | 40,49 |
5 | Luis Alers, Guillermo González, Pedro Ferrer, Jorge Vizcarrondo | Puerto Rico | 41,34 |
6 | Mohamed Jaman Al-Dosari, Mansour Al-Juaid, Bilal Said Al-Azma, Said Khalil Al-Dosari | Saudiarabien | 43,35 |
- | Muhammad Younis, Norman Brinkworth, Muhammad Siddiq, Nusrat Iqbal Sahi | Pakistan | DNS |
- | Abdulazeez Abdulkareem, Malik Murdhi, Mohamed Mubarak, Younis Abdallah Rabee | Kuwait | DNS |
Heat två
Placering | Namn | Nationalitet | Tid |
---|---|---|---|
1 | Patrick Bourbeillon, Jean-Pierre Grès, Gérard Fenouil, René Metz | Frankrike | 39,01 |
2 | Jaroslav Matoušek, Juraj Demeč, Jiří Kynos, Luděk Bohman | Tjeckoslovakien | 39,31 |
3 | Rex Bazunu, James Olakunle, Benedict Majekodunmi, Kola Abdulai | Nigeria | 39,66 |
4 | Humberto Galea, Félix Mata, Alberto Marchán, Jesús Rico | Venezuela | 39.74 |
5 | Kouakou Komenan, Amadou Meité, Kouami N’Dri, Gaoussou Koné | Elfenbenskusten | 39.81 |
6 | Jean-Louis Ravelomanantsoa, Alfred Rabenja, André Ralainasolo, Henri Rafaralahy | Madagaskar | 40.58 |
7 | Lee Chung-Ping, Su Wen-Ho, Chen Chin-Long, Chen Ming-Chi | Republiken Kina | 41.78 |
- | Andrew Sartee, Thomas O’Brien Howe, Dominic Saidu, Thomas Nma | Liberia | DNS |
Heat tre
Placering | Namn | Nationalitet | Tid |
---|---|---|---|
1 | Stanisław Wagner, Tadeusz Cuch, Jerzy Czerbniak, Zenon Nowosz | Polen | 39,11 |
2 | Ohene Karikari, James Addy, Sandy Osei-Agyemang, George Daniels | Ghana | 39,46 |
3 | Antti Rajamäki, Raimo Vilén, Erik Gustafsson, Markku Juhola | Finland | 39,54 |
4 | José Triana, Juan Morales, Hermes Ramírez, Pablo Montes | Kuba | 39.65 |
5 | Malang Mané, Christian Dorosario, Momar N’Dao, Barka Sy | Senegal | 40.95 |
6 | Somsakdi Boontud, Surapong Ariyamongkol, Panus Ariyamongkol, Anat Ratanapol | Thailand | 41.04 |
- | Michael Fray, Donald Quarrie, Lennox Miller, Horace Levy | Jamaica | DNS |
- | Ainsely Armstrong, Rudolph Reid, Bertram Lovell, Hasely Crawford | Trinidad och Tobago | DNS |
Heat fyra
Placering | Namn | Nationalitet | Tid |
---|---|---|---|
1 | Larry Black, Robert Taylor, Gerald Tinker, Edward Hart | USA | 38,96 |
2 | Vincenzo Guerini, Ennio Preatoni, Luigi Benedetti, Pietro Mennea | Italien | 39.29 |
3 | Berwyn Price, Don Halliday, Dave Dear, Brian Green | Storbritannien | 39.63 |
4 | Antoine Kiakouama, Louis Nkanza, Jean-Pierre Bassegela, Théophile Nkounkou | Republiken Kongo | 39.86 |
5 | Danny Smith, Harry Lockhart, Walter Callander, Mike Sands | Bahamas | 40.48 |
6 | Obedi Mwanga, Norman Chihota, Claver Kamanya, Hamad Ndee | Tanzania | 41.07 |
- | Sisaye Feleke, Solomon Belaye, Kebede Bedasso, Egzi-Gebre-Gebre | Etiopien | DNF |
- | José Luis Sánchez, Manuel Carballo, Francisco García, Luis Sarría | Spanien | DNF |
Semifinaler
Heat ett
Placering | Namn | Nationalitet | Tid |
---|---|---|---|
1 | Larry Black, Robert Taylor, Gerald Tinker, Edward Hart | USA | 38,54 |
2 | Jobst Hirscht, Karlheinz Klotz, Gerhard Wucherer, Klaus Ehl | Västtyskland | 38.86 |
3 | Stanisław Wagner, Tadeusz Cuch, Jerzy Czerbniak, Zenon Nowosz | Polen | 38.90 |
4 | Jaroslav Matoušek, Juraj Demeč, Jiří Kynos, Luděk Bohman | Tjeckoslovakien | 39.01 |
5 | José Triana, Juan Morales, Hermes Ramírez, Pablo Montes | Kuba | 39.04 |
6 | Kola Abdulai, Rex Bazunu, James Olakunle, Timon Oyebami | Nigeria | 39.73 |
7 | Ohene Karikari, James Addy, Sandy Osei-Agyemang, George Daniels | Ghana | 39.99 |
- | Georg Regner, Axel Nepraunik, Günther Würfel, Helmut Lang | Österrike | DQ |
Heat två
Placering | Namn | Nationalitet | Tid |
---|---|---|---|
1 | Patrick Bourbeillon, Jean-Pierre Grès, Gérard Fenouil, Bruno Cherrier | Frankrike | 39,00 |
2 | Aleksandr Korneljuk, Vladimir Lovetskij, Juris Silovs, Valerij Borzov | Sovjetunionen | 39.00 |
3 | Manfred Kokot, Bernd Borth, Hans-Jürgen Bombach, Siegfried Schenke | Östtyskland | 39.06 |
4 | Vincenzo Guerini, Ennio Preatoni, Luigi Benedetti, Sergio Bello | Italien | 39.21 |
5 | Antti Rajamäki, Raimo Vilén, Erik Gustafsson, Markku Juhola | Finland | 39.30 |
6 | Les Piggot, Don Halliday, Dave Dear, Brian Green | Storbritannien | 39.47 |
7 | Humberto Galea, Félix Mata, Alberto Marchán, Jesús Rico | Venezuela | 39.74 |
8 | Antoine Kiakouama, Louis Nkanza, Jean-Pierre Bassegela, Théophile Nkounkou | Republiken Kongo | 39.97 |
Final
Placering | Namn | Nationalitet | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|
Larry Black, Robert Taylor, Gerald Tinker, Edward Hart | USA | 38,19 | WR | |
Aleksandr Korneljuk, Vladimir Lovetskij, Juris Silovs, Valerij Borzov | Sovjetunionen | 38,50 | ||
Jobst Hirscht, Karlheinz Klotz, Gerhard Wucherer, Klaus Ehl | Västtyskland | 38,79 | ||
4 | Jaroslav Matoušek, Juraj Demeč, Jiří Kynos, Luděk Bohman | Tjeckoslovakien | 38,82 | |
5 | Manfred Kokot, Bernd Borth, Hans-Jürgen Bombach, Siegfried Schenke | Östtyskland | 38,90 | |
6 | Stanisław Wagner, Tadeusz Cuch, Jerzy Czerbniak, Zenon Nowosz | Polen | 39,03 | |
7 | Patrick Bourbeillon, Jean-Pierre Grès, Gérard Fenouil, Bruno Cherrier | Frankrike | 39,14 | |
8 | Vincenzo Guerini, Ennio Preatoni, Luigi Benedetti, Pietro Mennea | Italien | 39,14 |
Key: DNF = Did not finish (fullföljde inte)
* Wind assisted
|