Flugvikt i grekisk-romersk stil i brottning vid olympiska sommarspelen 1984
Brottning vid olympiska sommarspelen 1984 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Viktklass | Fristil | Grekisk- Romersk | |||
Lätt flugvikt | 48 kg | 48 kg | |||
Flugvikt | 52 kg | 52 kg | |||
Bantamvikt | 57 kg | 57 kg | |||
Fjädervikt | 62 kg | 62 kg | |||
Lättvikt | 68 kg | 68 kg | |||
Weltervikt | 74 kg | 74 kg | |||
Mellanvikt | 82 kg | 82 kg | |||
Lätt tungvikt | 90 kg | 90 kg | |||
Tungvikt | 100 kg | 100 kg | |||
Supertungvikt | +100 kg | +100 kg |
Herrarnas brottningsturnering i grekisk-romersk stil i viktklassen flugvikt vid olympiska sommarspelen 1984 avgjordes i Anaheim Convention Center i Anaheim.
Medaljörer
Klass | Guld | Silver | Brons |
Flugvikt | Atsuji Miyahara Japan | Daniel Aceves Mexiko | Bang Dae-Du Sydkorea |
Resultat
- TO — Vinst genom fall
- SP — Vinst genom överlägsenhet, 12-14 poängs skillnad, förloraren med poäng
- SO — Vinst genom överlägsenhet, 12-14 poängs skillnad, förloraren utan poäng
- ST — Vinst genom teknisk överlägsenhet, 15 poäng skillnad
- PP — Vinst genom poäng, förloraren med tekniska poäng
- PO — Vinst genom poäng, förloraren utan tekniska poäng
- PA — Vinst genom att motståndaren skadas
- DQ — Vinst genom förverkande
- D2 — Båda brottarna diskvalificerade på grund av passivitet (0-0 poäng)
- DNA — Dök inte upp
- L — Förluster
- ER — Elimineringsrunda
- CP — Klassificeringspoäng
- TP — Tekniska poäng
- PA — Vinst genom att motståndaren skadats
Elimineringsrunda
Pool A
L | CP | TP | L | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Omgång 1 | ||||||
0 | Atsuji Miyahara (JPN) | 3-0 P1 | 3:52 | Mihai Cişmaş (ROU) | 1 | |
1 | Jean-Pierre Chambellan (FRA) | 0-4 ST | 0-12 | Bang Dae-Du (KOR) | 0 | |
0 | Jon Rønningen (NOR) | 4-0 ST | 12-0 | Anders Bükk (SWE) | 1 | |
Omgång 2 | ||||||
0 | Atsuji Miyahara (JPN) | 4-0 ST | 12-0 | Jean-Pierre Chambellan (FRA) | 2 | |
1 | Mihai Cişmaş (ROU) | 3-1 PP | 5-3 | Jon Rønningen (NOR) | 1 | |
0 | Bang Dae-Du (KOR) | 4-0 ST | 13-0 | Anders Bükk (SWE) | 2 | |
Omgång 3 | ||||||
0 | Atsuji Miyahara (JPN) | 3-1 PP | 12-10 | Jon Rønningen (NOR) | 2 | |
2 | Mihai Cişmaş (ROU) | 1-3 PP | 12-15 | Bang Dae-Du (KOR) | 0 | |
Sista omgången | ||||||
Atsuji Miyahara (JPN) | 3-1 PP | 15-11 | Bang Dae-Du (KOR) |
Brottare | L | ER | CP | Sista |
---|---|---|---|---|
Atsuji Miyahara (JPN) | 0 | - | 10 | 3 |
Bang Dae-Du (KOR) | 0 | - | 11 | 1 |
Jon Rønningen (NOR) | 2 | 3 | 6 | |
Mihai Cişmaş (ROU) | 2 | 3 | 4 | |
Anders Bükk (SWE) | 2 | 2 | 0 | |
Jean-Pierre Chambellan (FRA) | 2 | 2 | 0 |
Pool B
L | CP | TP | L | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Omgång 1 | ||||||
0 | Taisto Halonen (FIN) | 4-0 ST | 12-0 | Iván Garcés (ECU) | 1 | |
1 | Mahmoud Fathalla (EGY) | 0-4 ST | 1-13 | Hu Richa (CHN) | 0 | |
1 | Daniel Aceves (MEX) | 0-3 P1 | 4:51 | Erol Kemah (TUR) | 0 | |
Omgång 2 | ||||||
0 | Taisto Halonen (FIN) | 3-0 P1 | 4:50 | Mahmoud Fathalla (EGY) | 2 | |
2 | Iván Garcés (ECU) | 0-4 ST | 2-14 | Daniel Aceves (MEX) | 1 | |
0 | Hu Richa (CHN) | 3.5-.5 SP | 14-4 | Erol Kemah (TUR) | 1 | |
Omgång 3 | ||||||
0 | Taisto Halonen (FIN) | 3-1 PP | 9-2 | Erol Kemah (TUR) | 2 | |
1 | Hu Richa (CHN) | 1-3 PP | 8-14 | Daniel Aceves (MEX) | 1 | |
Sista omgången | ||||||
Hu Richa (CHN) | 1-3 PP | 8-14 | Daniel Aceves (MEX) | |||
Taisto Halonen (FIN) | 1-3 PP | 11-12 | Hu Richa (CHN) | |||
Daniel Aceves (MEX) | 3-1 PP | 9-9 | Taisto Halonen (FIN) |
Brottare | L | ER | CP | Sista |
---|---|---|---|---|
Daniel Aceves (MEX) | 1 | - | 7 | 6 |
Hu Richa (CHN) | 1 | - | 8.5 | 4 |
Taisto Halonen (FIN) | 0 | - | 10 | 2 |
Erol Kemah (TUR) | 2 | 3 | 4.5 | |
Iván Garcés (ECU) | 2 | 2 | 0 | |
Mahmoud Fathalla (EGY) | 2 | 2 | 0 |
Slutkamper
CP | TP | |||
---|---|---|---|---|
5:e plats | ||||
Jon Rønningen (NOR) | 4-0 ST | 14-0 | Taisto Halonen (FIN) | |
Bronsmatch | ||||
Bang Dae-Du (KOR) | 4-0 ST | 13-1 | Hu Richa (CHN) | |
Final | ||||
Atsuji Miyahara (JPN) | 3-1 PP | 9-4 | Daniel Aceves (MEX) |
Källor
- OS-rapport, resultat
|